Make your own free website on Tripod.com

STORCZYKI

Artykuly

Strona glówna
O storczykach
Linki
Moja kolekcja storczyków
Zdjecia Storczykow
Artykuly

Artykuły i ciekawostki

Wystawa storczyków 5.10.-7.10.2007  - opis
 
Wystawa byłabardzo ciekawa. Było mnóstwo storczyków. Kiedy weszłam na wystawę od razu zaczęłam szukać Vand, moich ulubionych storczyków. Przy wejściu w oczy rzuciły mi się Phalaenopsisy o ogromnych, białych kwiatach.  Gdy poszłam w bok, dostrzegłam cudowną, jasnorózową Vandę w kratkę. Postanowiłam ją kupić, ponieważ bardzo mi się spodobała. Wszystkie storczyki były piękne. Niestety nigdzie nie było niebieskich Vand w kratkę. Po obejrzeniu wystawy poszłam na stoiska, na których sprzedawano storczyki. Kupiłam 3 Phalaenopsisy: jeden biały z rózowymi warżkami, drugi mały, jasnorózowy, trzeci mozaikowaty ciemnorózowo-biały. Uważam, że warto było tam jechać, bo wystawa była piękna i ciekawa.
                      
 
                                                                                   Artykuł by Orchidea

zdjecie0033dus.jpg

.

.

"Storczyki do domu"                                                       
 
Kupując storczyki musimy zapoznać się z warunkami, jakich potrzebują i zastanowić się, czy możemy im takie zapewnić. Większośc storczyków lubi ciepłe, wilgotne pomieszczenia. Idealnym miejscem jest szklarnia, ale można uprawiać je też w domu. To nie prawda, że storczykisa trudne w uprawie. jest kilka gatunków które są trudne, ale większość można z powodzeniem hodować w domu i szklarni, np. Phalaenopsis.
          
        
                                                                        Artykuł by Orchidea

"Jakie warunki nalezy zapewnić storczykom?"      
 
By storczyki dobrze u nas rosły, trzeba im zapewnić następujące warunki:
WILGOTNOŚĆ POWIETRZA: większość hodowanych w domach storczyków musi miec wysoką wilgotność. Idealna wilgotność to 50-85% . Zapotrzebowanie na wilgotność bierze się z tego ,że w naturalnym środowisku storczyki rosną w wilgotnych lasach. Gatunki botaniczne muszą więc mieć wyższą wilgotność niz mieszańce, które łatwiej przystosowywują się do  domowego klimatu. By podnieść wilgotność, można kupić nawilżacz powietrza lub w zimę kłaść mokry ręcznik na kaloryferze.
PODLEWANIE: z podlewaniem nie nalezy przesadzać. Najlepiej podlewać deszczówką, jeśli jej nie mamy to wodą przegotowaną. Nalezy podlewać co kilka dni.  . Jak podlewamy za rzadko, storczyk usycha z pragnienia. Jednak bardziej szkodliwe jest za częste podlewanie  storczyków - wtedy one gniją.
STANOWISKO: wiadomo, że storczyki w naturze rosnące w górnych częściach lasu potrzebują duzo swiatła. Storczyki światłolubne (Vandowate, Cattleya) można postawić na oknach: południowym, południowo-wschodnim. Storczyki preferujące półcień: na wschodnim i zachodnim. Storczyki cieniolubne (Paphiopedilum)  na oknie północnym lub gdzieś w pokoju. Storczyki na oknie południowym trzeba zacieniać w godzinach 11-14, by uniknąć poparzenia liści.
TEMPERATURA: idealna temperatura to 20-25 stopni. Niektóre storczyki muszą mieć cieplej, inne zimniej, ale większośc lubi w miarę ciepłe stanowiska. im cieplej, tym musi być wilgotniej!
NAWOŻENIE:  storczyki nawozi się od kwietni do października co miesiąc, w zimę mniej lub w ogóle. Ja nie nawożę storczyków, ale nawet dobrze rosną.
 
Jeśli zapewnimy storczykom dobre warunki, będą często kwitły, szybkorosły i będą się miały dobrze.
 
                                                                       Artykuł by Orchidea
   
 

"Vandowate - charakterystyka"                                
 
do Vandowatych należą: Vanda, Ascocenda, Rhynchostylis, Vascostylis, Mokara, Vandopsis, Ascocentrum, Vandanthe, Aranda i wiele innych.
charakterystyka:
-kwiaty: kwiaty vandowatych mają 5 płatków i warżkę, małą i sztywną. Kwiaty mają zazwyczaj średnicę 1-15 cm. Kolory kwiatów vandowatych: niebieski, fioletowy, różowy, żółty, pomarańczowy, biały. Płatki vandowatych często ozdobione są kratką (Vanda) lub plamkami (wszystkie Vandowate). Nie mają zapachu. Kwiaty tych storczykow są ładnie wybarwione, często jaskrawe.
-liście: ich długość jest zalezna od  rozmiaru storczyka. Są wąskie i mają długość 10 cm  do 40 cm. Są skórzaste, sztywne i zielone, z wcięciem na końcu.
-korzenie: są dość grube i długie, pokryte szarym welamenem. Często się rozgałeziają.
-podlewanie:
sposób 1: moczyć vandy w wiadrze z deszczówką kilka godzin co kilka dni (ten sposób jest sprawdzony, polecam)
sposób 2: spryskiwać korzenie
-nawożenie: nie polecam, przez nawóz straciłam Vandę! Jak macie dobry nawóz, możecie nawozić symbolicznie raz na miesiąc albo dolistnie.
-podłoże: Vandowate dobrze znoszą brak podłoża. Rhynchostylisy przywiązane są do kawałka  kory/gałęzi. Wiele Vand i Ascocend mozna kupić w szlanych naczyniach bez podłoża. Jest ono zbędne, a  jak uprzemy się, by dać jej podłoże, musimy dać gruboziarnisty substrat korowy.
-stanowisko: Vandowate lubia dużo światła. Idealne miejsce to okno południowe lub południowo-wschodnie. Na tych oknach trzeba je jednak  cieniować w godzinach 11-14, by uniknąc poparzenia liści. Storczyki te  nie lubią przeciągów.
-wilgotność powietrza: musi być wysoka, najlepiej 65-85% (u mnie jest zawsze między 60 a 75, ale najczęsciej ok. 72% bez nawilżacza i Vandowate dobrze rosną). By podnieśc wilgotność, należy ustawić w pobliżu nawilżacz lub inne storczyki . W przeciętnym mieszkaniu wilgotność wynosi 50%.
-temperatura powietrza: większość vandowatych  lubi ciepłe warunki. Idealna dla  Vandowatych temperatura to ok. 21-28 stopni.
 
Moje Vandowate: 
- Vanda
- Ascocenda tubtim velvet x vanda charles good fellow
- Vanda
- Vanda suwapee x Vanda dl anke
- Vascostylis pine river pink
- Rhynchostylis coelestis blue    
 
Jak hoduję moje Vandowate?
+ W ciepłe pory roku trzymam je w szklarni, w zimne w domu
+ Co kilka dni moczę je w wiaderku z deszczówką. Są w niej kilkagodzin, potem je wyciągam i umieszczam je w szklanych naczyniach
+ hoduję je bez podłoża
+ trzymam je na oknie południowym
+ próbuję zapewnić im jak najlepsze warunki
 
                                                                    Artykuł by Orchidea

vandziuniaaa.jpg

Dusia - Orchidea
STORCZYKI